Достапни линкови

Нови разговори за источна Украина


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска телефонски разговараше со неговите колеги од Германија и од Франција за конфликтот во Украина. Руското министерство за надворешни работи соопшти дека Лавров разговарал со францускиот министер Лорен Фабиус и со неговиот германски колега Франк-Валтер Штајнмаер.

Претставници на Русија, Украина, Франција и Германија во Берлин на 5 јануари разговараа за напорите за окончување на конфликтот меѓу владините сили и проруските сепаратисти во источна Украина. Лидерите на овие четири земји можеби ќе се сретнат на 15 јануари во главниот град на Казахстан, Астана. Русија негира вмешаност во конфликтот, додека Киев и НАТО тврдат дека им дава директна воена поддршка на сепаратистите.

XS
SM
MD
LG