Достапни линкови

logo-print

Ангела Меркел денеска во Лондон


Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе ја искористи денешната посета на германската канцеларка Ангела Меркел да го брани својот план за повторно разгледување на односите на Велика Британија и ЕУ ,особено во областа на миграцијата,соопштено e во Лoндон .Главнатa причина за посетата на Ангела Меркел е подготовка на самитот на седумте најголеми индустриски земји, Г-7, што ќе биде одржан на 7 и 8 јуни.Камерон и германскатa канцеларка ќе разговараат за билатералните односи и политиката на ЕУ.Меѓу тие прашања ќе биде и планот на Камерон за забавуавње на приливот на имигрaнти од ЕУ во Велика Британија што го оспорува Меркел.Нејзинатa посета доаѓа четири месеци пред британските парламентарни избори. Зa време на последнатa посета на Лондон Меркел наведе дека Британија треба да остане членка на ЕУ.

XS
SM
MD
LG