Достапни линкови

logo-print

Кина укина квоти за ретки минерали


Кина укина квоти за ограничување на извозот на 17 ретки метали, минерали кои се користат во високо технолошките сектори, откако го изгуби случајот во Светската трговска организација покренат од страна на Вашингтон. СТО пресуди дека квотите се дискриминаторски. Се очекува Кина место квотите да воведе повисоки даноци.

XS
SM
MD
LG