Достапни линкови

logo-print

Експлозија во украинскиот град Одеса


Одеса

Одеса

Експлозија одекна доцна синоќа во градот Одеса во јужна Украина во близина на зградата од која се координира помошта за воените сили кои се борат против про-руските сепаратисти во источна Украина. Според првите информации, притоа немало повредени, но биле искршени прозорците на околните згради, а имало и оштетени автомобили.

Во саботата во Одеса имаше уште една експлозија, во близина на железничката станица Одеса-Пересип, чија цел биле товарни возила полни со нафтени деривати. Украинските официјални лица оваа експлозија ја нарекоа терористички акт.

Одеса е погодена од серија експлозии од почетокот на минатиот месец.

XS
SM
MD
LG