Достапни линкови

logo-print

Папата именуваше 20 нови кардинали


Папата Францис

Папата Францис

Папата Францис именуваше 20 нови кардинали, меѓу кои има од Азија, Латинска Америка, Африка и Окејанија. Папата ги прочита нивните имиња пред насобраната толпа на плоштадот св. Петар за време на неговото неделно обраќање. Петнаесет од новите кардинали се под 80 годишна возраст, што значи дека имаат право да и се приклучат на конклавата кога ќе се избира наредниот папа откако Францис ќе почине или ќе се повлече од функцијата.

XS
SM
MD
LG