Достапни линкови

logo-print

Израел се противи на одлуката на палестинските власти


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека нема да дозволи војниците и командантите од неговата земја да бидат ставени пред меѓународнито суд во Хаг. Изјавата на Нетанјаху доаѓа по одлуката на палестинските власти да се приклучат на кривичниот суд со цел Израел да биде гонет за воени злосторства. Израел и САД се спортиставија на одлуката. Израел како одговор ги стопираше преносите на даночните исплати на палестинските власти.

XS
SM
MD
LG