Достапни линкови

logo-print

Започнува судењето на обвинетиот за нападот на бостонскиот маратон


Џокар Царнаев

Џокар Царнаев

Судењето на обвинетиот за бомбашкиот напад на бостонскиот маратон Џокар Царнаев ќе започне утре откако беше одбиено барањето за одложување или преместување на процесот. Судот вчера донесе одлука дека адвокатите на обвинетиот не понудиле доволно образложение за одложување на судењето или пак преместување на процесот надвор од Бостон.

Царнаев се изјасни дека не е виновен за убиството на три лица и ранувањето на повеќе од 260, откако тој и неговиот брат Тамерлан оставиле ранец полн со експлозив на крајната цел на бостонскиот маратон во април 2013 година. Тамерлан беше убиен во престрелка со полицијата неколку дена по нападот.

XS
SM
MD
LG