Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија по 25 години повторно ќе има амбасада во Ирак


Знамето на Саудиска Арабија

Знамето на Саудиска Арабија

Саудиска Арабија соопшти дека ќе испрати делегација во Ирак пред повторно отварање на амбасада во земјата по 25 години. Според соопштението, делегацијата ќе ги носи одлуките за избор и опрема на зградата за амбасада во Багдад и конзулат во Ирбил, главниот град на автономниот курдски регион.

Дипломатските односи помеѓу Саудиска Арабија и Ирак беа отсечени во 1990 година, откако Ирак изврши инвазија на Кувајт. Но врските беа обновени во 2004 година откако беше соборен режимот на Садам Хусеин.

XS
SM
MD
LG