Достапни линкови

logo-print

Во Турција ќе се гради црква за прв пат по Отоманската империја


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турските власти соопштија дека ги одобриле плановите за изградба на првата црква во земјата од крајот на Отоманската империја во 1923 година. Премиерот Ахмет Давутоглу на собирот на верските лидери во Истанбул порачал дека сириската христијанска црква ќе биде изградена на државно земјиште. Турските власти претходно дозволија реновирање на постоечките цркви.

XS
SM
MD
LG