Достапни линкови

Латвија-Ринкевичис ќе ја посети Украина и Русија


Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичис

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичис

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичис, чија земја претседава со ЕУ планира да го посети Киев и Москва во првата половина од месецов. Според соопштението, во фокусот на разговорите ќе биде конфликтот во Украина. Министерството посочи и дека Латвија сака да ги слушне ставовите на двете земји за тоа како да се стави крај на кризата. Ринкевичис се очекува да го посети Киев на 9 или 10 јануари додека Моска на 12.

XS
SM
MD
LG