Достапни линкови

logo-print

Обама одобри нови санкции против Северна Кореја


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека одобрил воведување на нови санкции против Северна Кореја како одговор на хакерскиот напад против Сони Пикчрс Ентертејмнт. Вашингтон го обвини Пјонгјанг за нападот. Белата куќа соопшти дека Обама наредил да се спроведат санкции против три ентитета во Севрана Кореја, меѓу кои државна компанија за оружје и разузнавачка агенција, како и против 10 владини претставници. Мрѓу нив се претставници кои се стационирани во Русија, Иран, Сирија, Кина и Намбија.

XS
SM
MD
LG