Достапни линкови

logo-print

Протести против приближувањето кон Русија во Унгарија


Илјадници Унгарци вчера протестираа против приближувањето на властите кон Русија. Толпа од околу 5000 луѓе се собра пред зградата на операта во Будимпешта носејќи транспаренти испишани со критики кон одлуките на премиерот Виктор Орбан, коии тие сметаат дека се проруски ориентирани. Орбан се соочува со протести уште од октомври минатата година кога беше предложен данок за користење на интернет кој подоцна беше повлечен.

XS
SM
MD
LG