Достапни линкови

logo-print

Палестина побара да се приклучи на Меѓународниот кривичен суд


Палестинскиот амбасадор Ријад Мансур

Палестинскиот амбасадор Ријад Мансур

Палестинските власти ги поднесоа документите за приклучување во Меѓународниот кривичен суд со цел да побараат Израел да биде обвинет за воени злосторства. Израел се закани дека ќе се одмазди доколку Палестинците се приклучат на судот на што се противат и САД. Палестинскиот амбасадор Ријад Мансур изјави дека целта за членството во судот е да се покрене прашањето за наводните злосторства на Израел, вклучувајќи ја и војната во Појасот Газа минатото лето.

XS
SM
MD
LG