Достапни линкови

logo-print

Пронајдени остатоци од авионот на ЕрАзија


Истражувачките тимови пронашле две големи прачиња од авионот на ЕрАзија кој се урна во морето во близина на Индонезија минатиот викенд. Според индонезиската агенција за спасување и потрага парчињата биле пронајдени на 30 метри длабочина. Досега беа пронајдени 30 тела од 162 патника на авионот.

Спасувачите се уште ги бараат и црните кутии од авионот. Во потрагата учествуваат бродови од Индонезија, Малезија, Сингапур и САД, но таа е отежната од монсунските дождови. Останува непознато што го предизвикало уривањето на авионот.

XS
SM
MD
LG