Достапни линкови

logo-print

Крим ќе ги царини украинските стоки


Руските власти во анектираниот Крим соопштија дека сите стоки што на полуостровот ќе дојдат од Украина подлежат на царински давачки. Откако Русија во март минатата година го анектираше Крим од Украина, руските власти прогласија „транзициски период“ во кои украинските стоки можеше слободно да се носат на полуостровот, но тој период заврши на почетокот на годинава. Царинската управа во регионот соопшти дека сите стоки што се увезуваат од Украина мора да добијат царинска декларација. Постои загриженост дека новите царински давачки дополнително ќе ги зголемат цените во Крим.

XS
SM
MD
LG