Достапни линкови

logo-print

Палестинската резолуција не мина во СБ на ООН


Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа ја одби палестинската предлог резолуција со која се бара завршување на израелската окупација во наредните три години. За резолуцијата гласале осум членки, две биле против, а пет воздржани. Соединетите држави гласаа против и инсистираат на преговори кои би довеле до мировно решение меѓу Израел и Палестинците.

XS
SM
MD
LG