Достапни линкови

logo-print

Уапсен рускиот опозициски лидер Алексеј Навални


Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални бил уапсен додека се обидувал да стигне на недозволениот протест поради неговото денешно осудување на 3,5 години условна затворска казна за измама. Тој се упатил на собирот и покрај тоа што е во домашен притвор. По апсењето, на Твитер профилот на Навални беше објавен повик демонстрантите да не го напуштаат протестот, зашто „не можат да ги уапсат сите“. Во меѓувреме, руските медиуми објавија дека полицијата почнала да ги апси учесниците на протестот. Властите во Москва денеска најавија дека нема да дозволат протест поради осудувањето на Навални, кој смета дека процесот против него е политички мотивиран.

XS
SM
MD
LG