Достапни линкови

logo-print

Десетмина загинати на запалениот брод на Јадранот


Бројот на жртвите од несреќата во Јадранско море до која дојде откако се запали траект кој пловел од Грција за Италија порасна на десет, соопштија претставници на спасувачките екипи. На бродот имало 487 патници и членови на екипажот, повеќето од Грција. Претходно, италијанските власти соопштија дека сите патници биле евакуирани, вклучувајќи го и капетанот. Италијанскиот премиер подоцна изјави дека на траектот можеби имало илегални имигранти кои се обидувале да стигнат во Италија. Пожарот избувнал во неделата во просторот за автомобили.

XS
SM
MD
LG