Достапни линкови

logo-print

Газпром ги откупи акциите на Јужен тек


Руски Газпром објави дека ги купила сите акции на странските партнери во откажаниот гасовод Јужен тек. „Газпром склучи договори со италијанската фирма Ени, со германската Винтершел и со француската ЕДФ за стекнување на нивните 50 насто од Јужен тек“, се наведува во соопштението на рускиот гигант. Јужен тек беше откажан во почетокот на овој месец по растечкото противење на Европската унија во врска со проектот за транзит на руски гас преку југоисточна Европа до Австрија.

XS
SM
MD
LG