Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ го осуди затворањето на бирото на РСЕ во Баку


ОБСЕ го осуди упадот на азербејџанските власти во бирото на Радио Слободна Европа во Баку и затворањето на канцелариите, оценувајќи дека тоа е „уште еден тежок удар за слободата на медиуми и слободата на изразување во Азербејџан“. Претставничката за слобода на медиуми на ОБСЕ, Дуња Мијатовиќ, денеска изјави дека Баку „мора да дозволи“ азербејџанскиот сервис на Радио Слободна Европа, односно Радио Азадлик, да продолжи со работа и да „го заштити постоењето критички гласови во земјата“. Инспекторите на јавното обвинителство упаднаа во канцелариите на радиото во Баку на 26 декември и конфискуваа документи и опрема пред да ги запечатат просториите. Дванаесет вработени во бирото вчера и завчера беа приведени на сослушување и беа ослободени откако потпишале документ за неоткривање на детали во врска со истрагата.

XS
SM
MD
LG