Достапни линкови

logo-print

Јордан вети напори за ослободување на пилотот


Јордан вети дека ќе преземе се што е можно за ослободување на пилотот заробен од милитантите на Исламската држава откако неговиот авион се урна во Сирија. 26 годишниот пилот изведувал воздушни напади кога неговиот авион Ф16 се урнал во близина на сирискиот град Рака, кој всушност се смета за главен град на милитантите на Исламската држава. Вашингтон ги отфрли наводите дека милитантите го собориле авионот. Во меѓувреме, неговиот татко побара ослободување со оглед на тоа што син му бил со иста вера како милитантите.

XS
SM
MD
LG