Достапни линкови

logo-print

10 години од цунамито на Индискиот океан


Почнаа комеморациите за одбележување на десетте години од цунамито на Индискиот океан при што загинаа над 200 илјади луѓе. На 26 декември 2004 година силниот земјотрес на дното на Индискиот океан покрена огромни бранови кои ги уништија бреговите на Индонезија, Шри Ланка, Индија, Тајланд и други земји. Катастрофата означи крај на повеќегодишниот конфликт со сепаратистите во индонезиската провинција Ачех каде што загинаа скоро 170 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG