Достапни линкови

logo-print

ДОМ предлага да се одложи носењето на законот за високо образование


Партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) предлага да се одложи носењето на законот за високо образование, со цел, според партијата, да се обезбеди широка јавна дебата и да се земат превид аргументите на студентите и професорите.

„Ова е многу сериозен закон кој е многу важен за целото општество и бара длабинска анализа на целиот образовен систем. Зашто, ако постои можност за продукција на лоши кадри и лажни дипломи, тоа е проблем на институциите и на системот. Но, ДОМ не се согласува со брзината на носење на законот“, се наведува во денешното соопштение од партијата.

XS
SM
MD
LG