Достапни линкови

logo-print

Дополнителни мировни разговори за Украина


Лидерите на Украина, Русија, Франција и Германија се согласија во текот на неделава да биде одржана уште една рунда од мировните разговори за Украина. Кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко соопшти дека тие би се одржале од 24 до 26 декември во главниот град на Белорусија, Минск. До ова дојде откако четворицата лидери одржале телефонски состанок за начините за ставање крај на неколку месечниот конфликт меѓу украинските сили и проруските бунтовници на истокот на Украина.

XS
SM
MD
LG