Достапни линкови

logo-print

Во Пакистан убиени пет милитанти


Во напад на американско беспилотни летало загинале најмалку пет милитанти во Пакистан во близина на границата со Авганистан. Безбедносни претставници изјавија дека нападот се случил во Северен Вазиристан. Северен Вазиристан е најголемо од неколкуте светилишта каде исламистичките милитанти поврзани со Ал-Каеда ја контролираат границата меѓу Пакистан и Авганистан. Пакистанската армија ја засили офанзивата што започна во средината на јуни за да ја поврати територијата од бунтовниците.

XS
SM
MD
LG