Достапни линкови

logo-print

Сè уште нема потерница за Ѓулен


Турски обвинител побарал од судот да издаде наредба за апсење на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, кој живее во САД, но засега таквата судска одлука ја нема, посочи турски владин претставник, пренесуваат британските медиуми. Претходно денеска, турската државна телевизија објави дека судот издал наредба за апсење на Ѓулен, но подоцна ја повлече веста од својот сајт, без да ја каже причината за тоа. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган постојано го обвинува проповедникот Ѓулен, кој е негов поранешен советник и сојузник, за создавање „паралелни структури“ во државата и организирање заговор за соборување на Владата.

XS
SM
MD
LG