Достапни линкови

logo-print

Пакистан ќе егзекутира 23 осудени на смртна казна


Затворските власти во Пакистан соопштија дека 23 осудени терористи ќе бидат егзекутирани во наредните денови, откако премиерот Наваз Шариф го укина мораториумот за извршување на најстрогата казна за оние кои се осудени за дела поврзани со тероризам. До ова доаѓа откако талибанците убија повеќе од 140 луѓе, од кои најголемиот дел деца при нападот врз училиште во градот Пешавар пред три дена. Владата вчера ги отфрли жалбите на 17 осудени терористи. Мораториумот за извршување на смртната казна во Пакистан беше воведен во 2008 година.

XS
SM
MD
LG