Достапни линкови

logo-print

Команданти на ИД убиени во Ирак


адмирал Џон Кирби

адмирал Џон Кирби

Пентагон соопшти дека во воздушните напади изведени од Соединетите држави и сојузниците биле убиени повеќемина високи лидери на милитантната Исламска држава. Портпаролот на Пентагон, адмирал Џон Кирби изјави дека Вашингтон бил уверен оти ваквите загуби ја намалуваат способноста на исламската држава да ги командува и контролира сегашните операции против ирачките безбедносни сили. „Вол стрит џурнал“ пишува дека во воздушни напади загинале тројца блиски соработници на лидерот на милитантите Абу Бакр ал Багдади.

XS
SM
MD
LG