Достапни линкови

logo-print

Обама веднаш не воведува нови санкции против Русија


Американскиот претседател Барак Обама го потпиша законот за нови санкции против Русија, но изјави дека засега нема да ги воведува. Законот за поддршка на слободата на Украина дозволува, но и стриктно не бара помош во оружје за Киев и санкции против рускиот одбранбен и енергетски сектор. Сегашните санкции, како и падот на цената на нафтата придонесоа за руските економски тешкотии и за паѓањето на вредноста на рубљата.

XS
SM
MD
LG