Достапни линкови

logo-print

Бугарската опозиција бара преразгледување на санкциите кон Русија


Најголемата опозициска партија во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП) и нејзините коалициски партнери до бугарското Народно собрание доставија предлог за преразгледување на санкциите на ЕУ кон Русија, воведни поради кризата во Украина, јави БТА. Како што соопштија бугарските социјалисти, со предлогот се бара пратениците во бугарското Собрание да се изјаснат против проширување на санкциите на ЕУ кон Русија, како и против воведувањето на контра-санкции од страна на Москва кон земјите-членки на Унијата.

XS
SM
MD
LG