Достапни линкови

logo-print

Нацрт резолуција за мир на Блискиот Исток


Јордан поднесе нацрт резолуција во Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара постигнување мир меѓу Израел и Палестинците во рок од една година. Во документот крајот на 2017 година се поставува како датум за завршување на повлекувањето на израелските безбедносни сили од палестинските територии. Палестинската делегација во Обединетите нации најави дека нема да инсистира на брзо донесување на резолуцијата за да им се даде повеќе време на разговори, вклучувајќи и со Соединетите држави. Израел се противи на секаква сугестија дека Советот за безбедност може да постави временска рамка за преговори со Палестинците кои се прекинати од април годинава.

XS
SM
MD
LG