Достапни линкови

logo-print

Осуда против масакрот во Пакистан


Реакции за осуда на денешниот масакр во училиште во градот Пешавар во Пакистан во кој беа убиени повеќе од 130 луѓе, најмногу деца, стигнуваат од целиот свет. Генералниот секретар на Он, Бан Ки-мун, оцени дека тоа бил ужасно дело на кукавици. Американскиот претседател Барак Обама го нарече нападот ужасен и по повтори поддршката во борбата на пакистанската влада против тероризмот и екстремизмот. Американскиот државен секретар денеска во Лондон изјави дека нападот „го разгневил и потресол светот“ и повика одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата. Претседателот на соседниот Авганистан, Ашраф Гани, соопшти дека „убивањето невини деца е спротивно на исламот“. Во меѓувреме, пакистанскиот премиер Наваз Шариф изјави дека антиталибанската операција во земјата ќе трае „додека не се искорени тероризмот“.

XS
SM
MD
LG