Достапни линкови

logo-print

Руската Централна банка ја покачи каматната стапка


Руската Централна банка објави драматично покачување на нејзината каматна стапка од 10 ипол на 17 проценти. Во денешното соопштение Банката наведува дека ова било со цел да се ограничи ризикот од инфлација поради падот на вредноста на рубљата. Вчера руската валута забележа рекордно ниско ниво. За еден долар се менуваа 63 рубљи. Од почетокот на годинава руската валута загуби половина од нејзината вредност спрема доларот. Аналитичарите сметаат дека тоа било резултат на падот на цените на нафтата и на западните економски санкции против Русија поради мешањето на Москва во украинската криза. Москва годинава потроши над 80 милијарди долари во обид да га стопира падот на рубљата.

XS
SM
MD
LG