Достапни линкови

logo-print

Антивладини демoнстрации во Пакистан


Поддржувачите на опозицискиот лидер Имран Хан во Пакистан кои одржуваат антивладини протести ги блокираа главните сообраќајници во градот Лахоре на истокот на земјата. Партијата „Техрик-е Инсаф“ на Хан тврди дека изборите во 2013 година биле наместени и бара оставка од премиерот Наваз Шариф. Властите соопштија дека 15 илјади полицајци го обезбедуваат протестот, по насилствата што се случија на сличен протест во градот Фаисалабад минатата недела. Хан најави дека ќе блокира делови од најголемите градови во земјата како дел од напорите за соборување на владата. Партијата неколку месеци одржува антивладини протести во земјата.

XS
SM
MD
LG