Достапни линкови

logo-print

Законот за помош на Украина кај претседателот Обама


Законот со кој се дозволува помош во оружје за одбрана на Украина, како и нови санкции против Русија кој беше усвоен во американскиот Конгрес сега треба да го потпише претседателот Барак Обама. Во законот се прецизира дека се дозволува помош во одбранбено оружје во вредност од 350 милиони долари. Што се однесува до санкциите, тие главно се насочени кон рускиот енергетски сектор, но и воената индустрија. Според заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Ријабков, законот бил уште една манифестација на антируското расположение.

XS
SM
MD
LG