Достапни линкови

logo-print

Турската полиција упадна во медиуми блиски до проповедникот Ѓулен


Припадници на турската полиција денеска упадна во една телевизија и еден весник, кои важат за блиски до муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен.

Според турските медиуми, при полициската акција се уапсени неколку лица.

Полицискиот упад уследи само неколку дена откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави нова кампања против неговиот поранешен близок соработник, а сега непомилив непријател Ѓулен и неговите приврзаници.

Полицијата извршила упади во повеќе објекти во Истанбул и во 13 други турски градови, при што според медиумските извештаи, се уапсени 32 лица.

XS
SM
MD
LG