Достапни линкови

logo-print

Ашраф Гани ги осуди нападите во Авганистан


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани ги осуди се почестите напади од страна на милитантите во неговата земја во последниве неколку недели во услови кога странските сили предводена од САД го продолжуваат своето повлекување.

Гани денеска изјави дека „никогаш нема да се предадат“ и повика сите верски, политички и племенски лидери да го осудат насилството.

Талибански борци извршија неколку напади од висок профил низ целата земја. Вчера убија најмалку 19 лица, вклучувајќи и висок претставник на Врховниот суд.


Околу 12.500 странски војници ќе останат во Авганистан по 31 декември. Тие ќе ја обучуваат национална армија и полиција.

XS
SM
MD
LG