Достапни линкови

logo-print

Протест поради падот на рубљата во Москва


Должници на руските комерцијални банки денеска се собраа на протест пред Руската централна банка во Москва, поради кризата со падот на рубљата. Демонстрантите, од кои дел зеле станбени кредити во странска валута, велат дека поради драматичниот пад на рубљата, нивните долгови сега ја надминуваат вредноста на купените станови или куќи. Тие побараа владина помош за да се осигураат дека ќе може да ги плаќаат ратите и во иднина. Рубљата загуби 70 отсто од својата вредност во однос на американскиот долар во изминатата година.

XS
SM
MD
LG