Достапни линкови

logo-print

Поранешни грузиски функционери сега во украинската влада


Поранешната грузиска заменик министерка за внатрешни работи Екатерина Згуладзе се очекува наредната недела да биде назначена на истата позиција во Украина. Министерот за внатрешни работи Арсен Аваков денеска на Фејсбук напиша дека ја потпишал препораката до претседателот Петро Порошенко на Згуладзе да ѝ се додели украинско државјанство за да може да биде назначена на функцијата. Таа беше во грузиската влада за време на претседателот Михаил Саакашвили. Министерот за здравство во неговата влада, Александар Квиташвили, исто така беше назначен на истата позиција во украинската влада, каде што има уште двајца странци, кои пред да станат министри добија украинско државјанство. Тоа е министерката за финансии Наталија Јарешко, американската државјанка која претходно работеше во американскиот Стејт департмент и министерот за економија Аиварас Абромавициус, кој е литвански инвестициски банкар.

XS
SM
MD
LG