Достапни линкови

logo-print

Конгресот на САД го усвои законот за финансирање на владата


Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го усвои законот во вредност од над еден билион долари за финансирање на владините агенции до крајот на септември идната година. Законот беше усвоен со 219 гласови за и 206 гласови против откако претседателот Барак Обама побара од демократите да го поддржат. Повеќето републиканци беа против законот бидејќи со него не се блокира неодамнешниот потег на Обама околу имиграциската политика. Сега овој закон треба да помине во Сенатот кој е под контрола на демократите. Во овој закон се вклучени и одредби за финансиска и друга поддршка на Украина.

XS
SM
MD
LG