Достапни линкови

logo-print

Независна истрага за допинг на руски спортисти


Светската антидопинг агенција ВАДА соопшти дека ќе спроведе целосна истрага за обвинувањата за наводен систематски допинг во Русија. Одлукатабила донесена по прегледот на сериската документарна програма на германската АРД телевизија во минатата недела. Во емисиите се наведува дека во Русија постои мрежа на допингување и корупција во атлетиката и оти во тоа биле вмешани и владини агенции. Руската атлетска федерација ги отфрли наводите како „пакет лаги“.

XS
SM
MD
LG