Достапни линкови

logo-print

Порошенко бара Москва да ги повлече војниците


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко побара Русија да ја прекине поддршката на сепаратистите на истокот на неговата земја, вклучувајќи и повлекување на руските сили од Украина. Тој побара Русија да ја затвори границата меѓу двете земји, наведувајќи дека тоа би можело за неколку недели да донесе мир и стабилност во Украина. Москва ги отфрла наводите дека има некаква улога во конфликтот во источна Украина. Порошенко ова го изјави за време на неговата посета на Австралија.

XS
SM
MD
LG