Достапни линкови

logo-print

Палестински министер почина по расправија со израелски полицајци


Палестински министер на возраст од 55 години денеска почина по расправија со израелската гранична полиција за време на протестите на Западниот Брег. Министерот без ресор Зиад Абу Еин учествувал на протестот против проширувањето на доселеничките населби на окупираните палестински територии кога влегол во конфликт со израелските полицајци.

Снимките објавени од Ал Џазеира покажуваат дека израелски војник го удира Зиад Абу Еин со кундакот од пушката во градите. Фото-репортерот на Ројтерс сведочи дека еден граничен полицаец го фатил министерот за врат. Фото-репортерот на агенцијата Франс прес, пак, вели дека израелските сили испукале солзавец кон демонстрантите и оти тројца израелски војници го удриле министерот во градите.

Тој паднал на земја, по што бил однесен во болница, но починал по пат. Сè уште не е позната причината за смртта.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас го оцени инцидентот како „варварски чин“ кој Палестинците не може да „премолчат или да го прифатат“. Тој рече дека ќе ги преземе „неопходните чекори“ по истрагата.

XS
SM
MD
LG