Достапни линкови

logo-print

Предавање на Нобеловата награда за мир


Денеска во Осло ќе им биде предадена Нобеловата награда за мир на годинашните добитници Малала Јусафзаи од Пакистан и на активистот за детски права Каилаш Сатијарти од Индија. Пред церемонијата тие ја истакнаа важноста за обединување на луѓето без оглед на границите и верите со едуцирање на децата и со нивно ослободување од сиромаштија. 17 годишната Малала која во 2012 година беше застрелана од талибанците поради нејзината кампања за едуцирање на девојчињата во Пакистан најави политичка кариера откако ќе го заврши студирањето во Британија.

XS
SM
MD
LG