Достапни линкови

logo-print

Кери бара нови воени овластувања во борбата против ИД


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери побара од Конгресот нови воени овластувања во борбата против милитантите на Исламската држава. Тие, според предлогот на американската администрација, би биле со важност од три години, со цел да не биде неопходно постојано барање дозвола од Конгресот. Кери изјави дека конгресмените не би требало да го ограничуваат претседателот Барак Обама да распореди копнени сили во Ирак и Сирија доколку тоа се покаже за неопходно.

XS
SM
MD
LG