Достапни линкови

logo-print

Украина повторно добива руски гас


Украина од денеска повторно добива руски гас, потврди шефот на украинската мрежа за транспорт на гас. Руската компанија Газпром исто така денеска потврди дека е обновена испораката на гас за Украина, откако Киев уплатил 378 милиони долари за милион кубни метри гас за овој месец.

Русија ја прекина испораката на гас за Украина во јуни годинава поради несогласувањата околу цената на гасот и долговите.

XS
SM
MD
LG