Достапни линкови

logo-print

Осуда на апсењето на новинарка на РСЕ во Азербејџан


Кадиџа Исмаилова

Кадиџа Исмаилова

Пред амбасадата на Азербејџан во Вашингтон беа одржани протести со барање да биде ослободена Кадиџа Исмаилова, новинарка на РСЕ. Азербејџанските власти на 5 овој месец и одредија двомесечен притвор пред да се појави на суд откако едно лице ја обвини дека таа го охрабрувала да изврши самоубиство. Американскиот Хелсиншки комитет вчера изрази длабока загриженост поради апсењето на Исмаилова. Американскиот сенатор Бен Кардин, демократ од Мериленд, оцени дека Исмаилова била жртва поради нејзините напори да ја покаже корупцијата во земјата.

XS
SM
MD
LG