Достапни линкови

logo-print

Израел бил против нуклеарниот договор со Иран


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел одиграл клучна улога во стопирањето на нуклеарниот договор со Иран во минатиот месец. Шесте светски сили ги продолжија нивните разговори со Техеран до 30 јуни, откако до крајниот рок, 24 ноември не постигнаа согласност околу контроверзната иранска нуклеарна програма. Западот сака Иран да го намали збогатувањето ураниум за да не може да произведе нуклеарно оружје. Иран го демантира тоа. Според Нетанјаху постигнатиот договор бил лош и му дозволувало на Иран да стане нуклеарна сила.

XS
SM
MD
LG