Достапни линкови

logo-print

Иран го зголемува буџетот на војската


Иранскиот претседател Хасан Рохани предложи зголемување на буџетот за војската за идната година за 33 отсто. Најголем дел од парите се предвидени да одат за елитната иранска револуционерна гарда. Нацрт-буџетот се основа на цената на нафтата од 70 долари за барел. Минатата недела пак глобалната цена на нафтата беше под таа сума. Според договорот со шесте светски сили инволвирани во разговорите за иранската нуклеарна програма Техеран има пристап до 700 милиони долари месечно од приходите од нафта кои се замрзнати во странство.

XS
SM
MD
LG