Достапни линкови

logo-print

Убиени четворица бунтовници во Пакистан


Во напад на американско беспилотно летало загинале најмалку четворица осомничени бунтовници во пакистанскиот племенски регион блиску до границата со Авганистан. Пакистанските воени власти денеска соопштија дека безпилотното летало ја погодило куќата во која биле бунтовниците, а двајца од нив се повредени. Според извори на Ројтерс убиен е и еден висок член на Ал-Каеда од регионот. Нападот доаѓа ден откако пакистанските сили сооптшија дека убиле еден од лидерите на екстремистичката организација Аднан ел-Шукриџумах.

XS
SM
MD
LG